#26, 27, 28 na mori, pri mori a pod morom

More je jedna vec, ale oceán dokáže byť občas poriadne nepriateľský. Keď sa nad ním raz zamračí, slnko len ťažko znova vykukne spoza mrakov. Aspoň tak to bolo po celý čas v Los Angeles a tak isto to bolo aj v San Diegu. A keďže lietadlové lode samy osebe nie sú veľmi fotogenické ani za pekného počasia, takto nejako to v nedeľu dopadlo s Midwayom, na ktorom sa kedysi premávala posádka v počte 4500 ľudí (a k tomu zopár lietadiel).

Ešteže keď ide človek do podpalubia, celkom ho pohltia charakteristické lodné pavône a páčky od výmyslu sveta a úplne zabudne na to, že vonku je vôbec nejaké počasie.

Keď sme už pri tých pavôňach, celkom slušnou dávkou zaujímavých odórov sa môže pochváliť Salton Sea, ktoré sme zvolili ako nasledujúcu destináciu. S lepším počasím, rozhodne menším počtom ľudí a nepochybne chudobnejším cestovným ruchom sa toto jazero, ktoré náhodne vzniklo v roku 1905 rozvodnením rieky Colorado, môže sebavedome zaradiť do postapokalypticky ladených destinácií. Takáto nejaká atmosféra by mala byť v Černobyle, keby z neho medzičasom neurobili lacnú turistickú atrakciu.

Nekonečné ticho, mierny až nepríjemný zápach zdochnutých rýb a ich kosti vyplavené na pobrežie, ktoré celkom prikryli. Takto skončilo Salton Sea, ktoré bolo v 50-tych rokoch väčšou turistickou atrakciou než Yosemitský národný park. Na dovolenke tu bol dokonca aj Frank Sinatra. Škoda že o dvadsať rokov neskôr začalo byť pre isté druhy rýb príliš slané a z pesticídov, ktoré sem vypúšťali miestni farmári, aj tak trochu toxické. Na druhej strane, aspoň je tu teraz pokoj a to počasie je dobré. Príjemných 40 stupňov Celzia – ako pri mŕtvom mori – Salton Sea je takmer 100 metrov pod úrovňou mora a podľa všetkého bude tiež čoskoro mŕtve – každým dňom je slanšie a slanšie.

Len zopár míľ na sever sa krajina ako po katastrofe mení na krajinu ako z rozprávky. Skrátka, ten, kto kreslil Flinstonovcov sa určite predtým bol pozrieť v národnom parku Joshua Tree.

Takže sme:

  • videli naozajstnú lietadlovú loď
  • navštívili toxické jazero, kde stále žijú chránené druhy vtákov a je najväčšou vodnou plochou v Kalifornii (naozaj nevidíte na druhý breh)
  • sa ocitli v krajine ako z rozprávky o Flinstonovcoch
  • išli okolo cukrovaru, ktorý je pod úrovňou mora
  • videli skutočný tumbleweed, ktorý sa prevaľoval po ceste ako sená vo westernoch!!!