#14 výhody a nevýhody betónu

Určite nebude žiadnou novinkou, keď povieme, že je tu všetko veľké. Kaňony, krátery, parkovacie miesta aj rovinaté pláne, ktoré siahajú až tam, kam len vaše oko dovidí. A veľké majú aj priehrady. Dnes sme sa boli na jednu pozrieť, vlastne na tú najväčšiu, ktorá sa v USA nachádza. Keď ju v roku 1935 postavili, bola tou najväčšou betónovou stavbou na svete. Keďže je nejakých 115 metrov hlboká, nuž… človek by nechcel, aby mu do tejto priehrady spadol telefón, keď sa snaží spraviť dokonalú fotku. Alebo teda na druhú stranu – pred priehradu.

Okrem priehrady sme na vlastnej koži okúsili aj zatiaľ najväčšie teplo – vraj 34 stupňov, ale na rozpálenej betónovej Hoover Dam muselo byť pocitových 50. V priehrade sme sa teda síce nekúpali, ale vo vlastnom pote áno. Okrem toho týmto pozdravujeme výmyselníka, ktorý má pocit, že dať do auta čierne kožené poťahy je voľba luxusu, ktorá má majiteľovi dotyčného vozidla zvýšiť kvalitu života. Možno niekde v Antarktíde, ale v Nevade to rozhodne nebude.

Dnes sme:

  • prešli ešte zvyšok Route 66, ktorý sme mali po ceste
  • videli obrovskú betónovú stavbu Hoover Dam, ktorá vznikla iba za dva roky (pozdravujeme naše neexistujúce diaľnice)
  • zažili priam nechutnú horúčavu
  • takmer na stehnách získali popáleniny druhého stupňa
  • prišli do Las Vegas (ale o tom zase zajtra, keď vyhráme nejaké tie tisíce či milióny)
  • nenabrali odvahu samostatne použiť Las Vegaskú práčovňu a zvolili sme namiesto toho semiburžujskú cestu menšieho odporu zvanú Fluff & Fold (uvidíme, či zajtra naše veci dostaneme späť a v akom stave budú. Keďže sme v Las Vegas a hazard je povolený, môžete pokojne uzatvárať stávky)