#12 čevapčiči na sladko

V Spojených štátoch je všetko nekonečne rozťahané a ak je to aj blízko, aj tak sa vám pešo neoplatí vystrčiť päty z domu, pretože skončíte prebiehajúc cez dvoj či trojprúdové cesty a čudujúc sa, ako tu môže niekto do 16 rokov bez toho auta prežiť. Nehovoriac o New Yorku či väčších mestách, v Amerike jednoducho nemajú chodníky, majú tu parkovacie miesta. Krásne, široké a nikdy o ne nie je núdza.

Áno, všetkým nám je jasné, že existujú rôzne krajiny a v rámci nich majú ľudia rôzne vzorce správania a rôzne chute, Preto môže byť niekto po príchode do zahraničia občas prekvapený. Na to, že tu napríklad odbočujú na červenú doprava a nemajú takmer žiadne chodníky, sa dá celkom rýchlo zvyknúť. Už nás z miery nevyvádza ani tisícoraké platenie platobnou kartou – na čip s pinom, čip bez pinu, len rýchlo vsunúť a hneď rýchlo vytiahnuť, so ZIP kódom, bez ZIP kódu, magnetickým pásikom alebo len tak, cez internet, bez cvc kódu. Jedlo tiež nie je úplná prechádzka ružovou záhradou. Aj keď sme na Burger Kingy a MacDonaldy zvyknutí, Cola tu chutí akosi prisladko – ako vlastne takmer všetko, čo vložíte do úst. Slané pagáče by ste v obchode hľadali dlho a bezvýsledne, Čo človeka však nakoniec úplne odrovná, je to, keď zbadá pri raňajkách typického Američana v šiltovke, ktorý si na tanier naberie malé vajcové omeletky, k nim pridá niečo mäsové na spôsob čevapčiči a celé si to výdatne poleje javorovým sirupom tak, že omeletky v ňom plávajú sťa lekná v močiari.

Čo tu však vedia naozaj dobre, je starať sa o svoje národné parky a pamiatky. Do každého vás prehľadne navigujú tabule, pri vchode vám k lístku pridajú aj mapku a takmer celé si ich viete pozrieť – aby sme zase neodišli ďaleko od tej Ameriky – pohodlne z auta. Ak chcete, stačí vám vystúpiť iba na vyhliadkach, prípadne zájsť na malý okruh ďalej pešo. Tak sme si dnes pozreli Petrified Forest, ktorý tvoria v podstate nánosy blata a skamenelé kmene stromov. A je to také pekné, že to človeku skoro vezme reč rovnako ako Američan s čevapčiči v javorovom sirupe.

Dnes sme videli:

  • zaujímavú gurmánsku kombináciu pravých amerických raňajok
  • vo Wallmarte nakupovať pravdepodobne člena nejakého mexikánskeho gangu pravdepodobne zadarmo
  • reálny seriálový dom Waltera Whitea v Albuquerque
  • národný park Petrified Forest
  • nie veľmi nadšenú mačku na vodítku v národnom parku Petrified Forest