#7 je to tak, ako to vyzerá

Už sme tu týždeň, a preto treba skonštatovať jednu vec: v Spojených štátoch to naozaj je tak, ako to vo filmoch vyzerá. Všetky motely sú ako cez kopirák. Väčšina z nich má na izbe dve veľké postele, parkovacie miesto rovno pred dverami izby a dokonca aj automat na kolu a ľad. Lebo v Amerike si do všetkého dávajú ľad, kopec ľadu a všetko poctivo chladia, vrátane samých seba. Vonku môže byť pokojne 34 stupňov (Celzia) a oni si veselo nastavia klimatizáciu v obchode na 17 stupňov. Čím chladnejšie, tým lepšie. a je im jedno, či sa v obchodnom centre trasiete ako osika a dúfate, že trochu prikúria.

pickup normálnej “európskej” veľkosti a pri ňom ten americký

Američania si celkovo ťažkú hlavu z nejakého globálneho otepľovania či udržateľnosti zdrojov nerobia. V moteloch vám k raňajkám nedoprajú klasické riady, ale všetko je na jedno použitie. To isté v kaviarni. Posedieť sa dá, ale ak by sme z nejakého dôvodu potrebovali rýchlo schmatnúť kávu a utekať preč, dajú nám ju pre istotu do papierového pohára s umelým viečkom. O autách nehovoriac. Čím viac k stredu Ameriky sa blížime, tým väčšie pickupy stretávame. Rútia sa po diaľnici rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu a vôbec im nevadí, že pri takej spotrebe im to auto určite zožerie aj vlasy.

Amerika je teda naozaj taká, ako vyzerá. Veľké autá, ešte väčšie parkovacie miesta a večne usmiati ľudia. Je to ale aj veľmi príjemné, teda tí usmiati ľudia. Slovenské predavačky a predavači by mali chodiť do USA na vzdelávacie zájazdy a nepotrebovali by ani školiteľov. Stačilo by, ak by vošli do prvého obchodu, ktorý uvidia.

Dnes sme teda videli ďalšie veľké (a hudobné) mesto v Tennessee, a to Memphis – kolísku rock n´ rollu. Táto kolíska je však ešte menšia než Nashville – doslova to vyzerá tak, že jej centrum tvorí len jedna ulica – slávna Beale street. Tam nájdete sochu Elvisa, továreň na gitary Gibson aj viacero hudobných barov a zopár bezdomovcov.

– Hey guys, where are you from?

– Slovakia.

– Sedlákia?

Bezdomovci v Memphise majú vskutku zvláštny zmysel pre humor. Dnes sme teda okrem nich:

  • navštívili druhé hudobné mesto štátu Tennessee (jeho pomerne vyľudnené, industriálne pôsobace centrum – ale možno bolo len príliš teplo a všetci sa chladili vnútri pri tých obľúbených 17 stupňoch)
  • kúpili pravé kovbojské čižmy
  • potvrdili si, že v Tennessee naozaj každý hovorí y´all (excuse me y´all)